The B&T TP9-N is the semiautomatic version of the MP-9-N. It features a smaller frame when compared to other weapons in its class. The TP9 sports a top mounted picatinny rail with plenty of rail space for mounting a wide range of optics as well as two side mounted rails for the installation of lights and lasers. It also has low profile back up iron sights in the form of a fixed front post sight and a windage adjustable rear peep sight. The safety switch is ambidextrous and easy to engage/disengage. The charging handle is reminiscent of the AR-15 and in the event the handle gets stuck there is a hold cut into the slide: insert a 9mm round into the hole and use it to safely cock/clear the weapon. The TP9-N was optimized for covert operations in addition to an incredible personal defense weapon.
B&T TP9-N Handgun 9mm Luger 30rd Magazine 5″ Barrel Black
$2,240.00
B&T TP9-N Handgun 9mm Luger 30rd Magazine 5″ Barrel Black
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
| UPC | 840225705706 |
|---|---|
| Manufacturer | B&T |
| Manufacturer Part Number | BT-30105-N-US |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 30 + 1 |
| Length | 14 |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| Package Height | 5.0 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 4.8 |
| Sights | Backup Sights |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Units per Box | 1 |
Be the first to review “B&T TP9-N Handgun 9mm Luger 30rd Magazine 5″ Barrel Black” Cancel reply
Related products
Semi Auto Handguns
SAVAGE ARMS 1911 GOV 9MM SS/SS RAIL 10+1
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun .45 Auto 8rd Magazines (2) 5″ Barrel Black and Stainless with Rail
Savage 1911 Gov't Style Handgun .45 Auto 8rd Magazines (2) 5" Barrel Black and Stainless with Rail
Semi Auto Handguns
SAVAGE ARMS STANCE XR MC9 NS 9MM FDE
Semi Auto Handguns
SMITH AND WESSON 41 22LR 10+1 BLUE/WOOD 7" AS
Semi Auto Handguns
SMITH AND WESSON SW1911SC 45A 4.25" BL NS E-SER
Semi Auto Handguns
SMITH AND WESSON SW1911SC 45A 4.25" SS NS E-SER
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 5″ Barrel Stainless Steel
Savage 1911 Gov't Style Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 5" Barrel Stainless Steel
Semi Auto Handguns
SAVAGE ARMS STANCE XR MC9 NS 9MM BLK





Reviews
There are no reviews yet.