| UPC | 706397011062 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | MA9106-5 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Finish | Black Parkerized |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 10 |
| Color | Black |
| Length | 47.5 |
| Model | M1A |
| Number of Magazines | 1 / 10 rd. |
| Package Height | 4.5 |
| Package Width | 13.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:11" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 13.05 |
| Sights | Adjustable Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (PR) | Puerto Rico |
| State Restriction (VI) | Virgin Islands |
| Units per Box | 1 |
SPRINGFIELD ARMORY M1A STANDARD 22″308 BL/BLK SYN
$1,660.99
SPRINGFIELD ARMORY M1A STANDARD 22″308 BL/BLK SYN
3 in stock
Be the first to review “SPRINGFIELD ARMORY M1A STANDARD 22″308 BL/BLK SYN” Cancel reply
Related products
Semi Auto Rifles
$1,359.99
BRN BAR MK3 STALK SA 30-06 N/S
Semi Auto Rifles
$612.99
SMITH AND WESSON M&P FPC 9MM 16.25" 23+1
Semi Auto Rifles
$1,569.99
BROWNING BAR MK3 DBM 308WIN BL/SY 18" #
Semi Auto Rifles
$695.99
SAVAGE ARMS A17 TARGET 17HMR BL/LAM THBHLE
Semi Auto Rifles
$885.99
Savage Arms 110 Magpul Scout Left Hand Rifle 400 Legend 10rd Magazine 16.5" 5/8x24 Threaded Barrel FDE





Reviews
There are no reviews yet.