The TC73 Rifle is proudly brought to you by Taylor’s & Co. Firearms. 100% Made in the USA the TC73 is an 1873 lever action rifle designed with performance in mind while maintaining the historic features of the lever gun that we all know and love. The addition of 9MM to the 1873 Lever Action family is something Taylor’s aimed to bring to market and it’s incredible to do it right here in the USA with 100% US made parts and finishing. Bringing the 1873 home to America. As lever guns get the accolades they deserve from sportsmen all over – the TC73 is sure not to disappoint. The high quality standards Taylor’s strives for is represented in the TC73 and it is sure to win the hearts of like-minded gun enthusiasts.
Taylor’s 1873 TC73 Rifle 9mm Luger 10rd Capacity 18″ Barrel Walnut Taylor Tuned
$1,824.99
Taylor’s 1873 TC73 Rifle 9mm Luger 10rd Capacity 18″ Barrel Walnut Taylor Tuned
10 in stock
| UPC | 810012513166 |
|---|---|
| Manufacturer | Taylors and Company |
| Manufacturer Part Number | LC1/240002 |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Package Height | 1.8 |
| Package Width | 8.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-12" |
| Shipping Weight | 9.6 |
| Sights | Buckhorn Rear | Blade Front |
| Sights Type | Adjustable Sights |
Be the first to review “Taylor’s 1873 TC73 Rifle 9mm Luger 10rd Capacity 18″ Barrel Walnut Taylor Tuned” Cancel reply
Related products
Lever Action Rifles
SMITH AND WESSON 1854 44MAG BL/WD HIGH GRADE
Lever Action Rifles
HENRY REPEATING ARMS GARDEN GUN 22LR BL/WD 18.5"
Lever Action Rifles
SMITH AND WESSON 1854 STEALTH HUNTER 45LC 8RD
Lever Action Rifles
SMITH AND WESSON 1854 357MAG BL/WD 19.25" 10RD
Lever Action Rifles
SMITH AND WESSON 1854 360BH SS/SYN 20" 6RD
Lever Action Rifles
BRN BL-22 22LR LVR GRD I NICKL
Lever Action Rifles
Henry Classic Lever Action Carbine Rifle .22 LR 12rd Capacity 16.125″ Barrel Walnut
Henry Classic Lever Action Carbine Rifle .22 LR 12rd Capacity 16.125" Barrel Walnut
Lever Action Rifles
SAVAGE ARMS REVEL DLX 22MAG 18" WD/BL 9+1





Reviews
There are no reviews yet.