Tomahawk II exemplifies the next generation of Swampfox Second Focal Plane (SFP) LPVOs. Continuing the legacy of our original riflescope Tomahawk II features increased optical performance offering an expansive eye box wide field of view and unmatched clarity. Now available in 1-4×24 and 1-6×24 configurations Tomahawk II is available with illuminated BDC or new nuclear Bright Fiber Optic reticle. New capped windage push/pull locking elevation turret with zero reset and 12 illumination settings with intermittent on/off positions offer further upgrades over Gen 1 reflecting end user feedback and demands of modern riflemen.
Swampfox Tomahawk II Rifle Scope 1-6×24 30mm SFP BDC Green Illum. Black
$339.00
Swampfox Tomahawk II Rifle Scope 1-6×24 30mm SFP BDC Green Illum. Black
1 in stock
| UPC | 889157002828 |
|---|---|
| Manufacturer | 10 Ring Marketing / WRJ |
| Manufacturer Part Number | THK16241-GB |
| Adjustable Parallax | 100 yds |
| Eye Relief | 3.39"-3.54" |
| Length | 10.55" |
| Magnification | 1-6x |
| Objective Size | 24mm |
| Optic Coating | Fully Multi-Coated/Anti-Fog/Hydrophobic |
| Reticle | BDC Green |
| Shipping Weight | 2.51 |
Be the first to review “Swampfox Tomahawk II Rifle Scope 1-6×24 30mm SFP BDC Green Illum. Black” Cancel reply
Related products
Burris Fullfield Rifle Scope 3-12x56mm 30mm SFP Ballistic E3 Black
Gun Scopes
BURRIS OPTICS SIGNATURE HD 5-25X50MM BE3 ILL
Burris Scout Rifle Scope 2-7x32mm 1" SFP Ballistic Plex Reticle Matte Black
Gun Scopes
BURRIS OPTICS FULLFIELD E1 3-9X40MM 450BM
Gun Scopes
BURRIS OPTICS SIGNATURE HD 2-10X40MM B-E3
Gun Scopes
BURRIS OPTICS SIGNATURE HD 3-15X44MM PLEX
Burris Handgun Scope 3-12x32mm 1" SFP Ballistic Plex Black
Gun Scopes
BURRIS OPTICS XTR PS 3.3-18X50MM ILL SCR2ML





Reviews
There are no reviews yet.