| UPC | 706397968229 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | HCP9449FTOSP |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black Melonite |
| Barrel Length | 4.4" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 17 + 1 |
| Color | Flat Dark Earth |
| Length | 13.5 |
| Magazine Included | 1 x 15-Round |
| Model | Hellcat |
| Number of Magazines | 2 1-17 rd. and 1-15 rd. |
| Package Height | 5.5 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | No |
| Shipping Weight | 2.55 |
| Sights | FS: Tritium RS: U-Notch |
| Sights Type | Night Sights |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (PR) | Puerto Rico |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (VI) | Virgin Islands |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Thread Pattern | 1/2"-28 |
SPRINGFIELD ARMORY HELLCAT PRO OSP 9MM FDE 17+1
$672.99
SPRINGFIELD ARMORY HELLCAT PRO OSP 9MM FDE 17+1
4 in stock
Be the first to review “SPRINGFIELD ARMORY HELLCAT PRO OSP 9MM FDE 17+1” Cancel reply
Related products
Semi Auto Handguns
SMITH AND WESSON SW1911TA 45A 5" SS/WD NS E-SER
Semi Auto Handguns
SAVAGE ARMS 1911 GOV 45ACP 2-TONE 5"
Semi Auto Handguns
SAVAGE ARMS STANCE XR MC9MS NS 9MM FDE
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun .45 Auto 8rd Magazines (2) 5″ Barrel Stainless Steel
Savage 1911 Gov't Style Handgun .45 Auto 8rd Magazines (2) 5" Barrel Stainless Steel
Semi Auto Handguns
SAVAGE ARMS STANCE XR MC9MS 9MM FDE 13+1
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 5″ Barrel Black
Savage 1911 Gov't Style Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 5" Barrel Black
Savage 1911 Gov't Style Handgun .45 Auto 8rd Magazine 5" Barrel Black with Rail
Semi Auto Handguns
Mossberg MC2sc Subcompact Handgun 9mm Luger 11&14rd Magazines 3.4″ Barrel Optic Ready
Mossberg MC2sc Subcompact Handgun 9mm Luger 11&14rd Magazines 3.4" Barrel Optic Ready





Reviews
There are no reviews yet.