| UPC | 706397964573 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | PX9227LAOS |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4.25" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 9 + 1 |
| Color | Black |
| Length | 10.3 |
| Magazine Included | 2 x 9-Round |
| Model | 1911 Emissary |
| Number of Magazines | 2 9 rd. |
| Package Height | 2.1 |
| Package Width | 9.1 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Beavertail |
| Shipping Weight | 3.75 |
| Sights | U-Notch Rear/Tritium Front |
| Sights Type | Night Sights |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
SPRINGFIELD ARMORY EMISSARY 1911 9MM 4.2″ BLK OR
$1,277.99
SPRINGFIELD ARMORY EMISSARY 1911 9MM 4.2″ BLK OR
8 in stock
Be the first to review “SPRINGFIELD ARMORY EMISSARY 1911 9MM 4.2″ BLK OR” Cancel reply
Related products
Semi Auto Handguns
SMITH AND WESSON SW1911 45ACP 5" SS/WD E-SERIES
Semi Auto Handguns
SAVAGE ARMS STANCE XR MC9MS 9MM FDE 13+1
Semi Auto Handguns
Mossberg MC2sc Subcompact Handgun 9mm Luger 11&14rd Magazines 3.4″ Barrel Optic Ready TRUGLO Sights
Mossberg MC2sc Subcompact Handgun 9mm Luger 11&14rd Magazines 3.4" Barrel Optic Ready TRUGLO Sights
Semi Auto Handguns
SAVAGE ARMS STANCE XR MC9 9MM FDE 13+1
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 5″ Barrel Black and Stainless
Savage 1911 Gov't Style Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 5" Barrel Black and Stainless
Semi Auto Handguns
SAVAGE ARMS 1911 GOVT 9MM BLK/BLK RAIL
Semi Auto Handguns
Savage Arms Stance Grey Manual Safety Handgun 9mm 7 & 8rd Magazines 3.2″ Barrel Grey
Savage Arms Stance Grey Manual Safety Handgun 9mm 7 & 8rd Magazines 3.2" Barrel Grey
Semi Auto Handguns
SAVAGE ARMS STANCE XR MC9 NS 9MM FDE





Reviews
There are no reviews yet.