| UPC | 798681703081 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | RSPEAR-68-16B-NG |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 6.8 X 51mm |
| Capacity | 20 + 1 |
| Color | Coyote |
| Length | 38.3'' |
| Magazine Included | 1 x 20-Round |
| Model | MCX |
| Number of Magazines | 1 20 rd. Steel AR-10 Mag |
| Package Height | 4.2 |
| Package Width | 11.4 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-7" |
| Safety | Ambidextrous Lever |
| Shipping Weight | 12.2 |
| Sights | Optic Ready |
SIG SAUER MCX SPEAR 6.8X51 16″ COY 20+1
$4,199.99
SIG SAUER MCX SPEAR 6.8X51 16″ COY 20+1
8 in stock
Be the first to review “SIG SAUER MCX SPEAR 6.8X51 16″ COY 20+1” Cancel reply
Related products
$787.99
SMITH AND WESSON M&P15-22 PC SPORT 22LR 10+1
$1,781.99
Savage Arms MSR 10 Long Range Rifle 6.5 Creedmoor 10/rd 22" Barrel Black
$1,282.99
Fostech Tech-15 Stryker Rifle 5.56mm 30rd Magazine 16" Barrel 13" Rail Echo AR II Black
AR Rifles
$612.99
SMITH AND WESSON M&P FPC 9MM 16.25" 10+1
$1,682.99
Colt M5 Carbine Rifle 5.56mm 30rd Magazine 16.1" Barrel Matte Black Collapsible Stock
$699.00
S&W M&P 15 Sport III w/M-LOK Rifle 5.56mm 10rd Magazine 16" Barrel
$517.99
SMITH AND WESSON M&P15-22 SPORT OR 22LR 10+1 CA
$926.99
Fostech Tech-15 Stryker Rifle 5.56mm 30rd Magazine 16" Barrel 13" Rail Black





Reviews
There are no reviews yet.