| UPC | 736676067596 |
|---|---|
| Manufacturer | Ruger / Sturm, Ruger & Co. |
| Manufacturer Part Number | 6759 |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 9 + 1 |
| Color | STAINLESS |
| Length | 15.13 |
| Model | SR1911 |
| Number of Magazines | 2 9 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 10.2 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 4.5 |
| Sights | Bomar Style Fully Adjustable |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Units per Box | 1 |
RUGER SR1911 TARGET 9MM SS 5″ 9+1
$1,019.99
RUGER SR1911 TARGET 9MM SS 5″ 9+1
2 in stock
Be the first to review “RUGER SR1911 TARGET 9MM SS 5″ 9+1” Cancel reply
Related products
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun .45 Auto 8rd Magazines (2) 5″ Barrel Black and Stainless with Rail
Savage 1911 Gov't Style Handgun .45 Auto 8rd Magazines (2) 5" Barrel Black and Stainless with Rail
Semi Auto Handguns
SMITH AND WESSON SW1911SC 45A 4.25" SS NS E-SER
Semi Auto Handguns
Mossberg MC2sc Subcompact Handgun 9mm Luger 11&14rd Magazines 3.4″ Barrel Optic Ready TRUGLO Sights
Mossberg MC2sc Subcompact Handgun 9mm Luger 11&14rd Magazines 3.4" Barrel Optic Ready TRUGLO Sights
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun .45 Auto 8rd Magazines (2) 5″ Barrel Black
Savage 1911 Gov't Style Handgun .45 Auto 8rd Magazines (2) 5" Barrel Black
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 5″ Barrel Black and Stainless with Rail
Savage 1911 Gov't Style Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 5" Barrel Black and Stainless with Rail
Semi Auto Handguns
SMITH AND WESSON SW1911 45ACP 5" SS/WD E-SERIES
Semi Auto Handguns
SMITH AND WESSON M&P22 COMPACT 22LR 10+1 3.56"
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun .45 Auto 8rd Magazines (2) 5″ Barrel Stainless Steel
Savage 1911 Gov't Style Handgun .45 Auto 8rd Magazines (2) 5" Barrel Stainless Steel





Reviews
There are no reviews yet.