The exclusive ballistic reticle coinciding with the most popular center fire loads today provides you with a system of reference lines for exact aiming points out to 550 yards. Lateral hash marks allow for precise leads of moving targets as well as compensating for strong crosswinds. The glass engraved ballistic reticle is unbreakable and has a dual illuminated red & blue center dot for shooting into dark targets as well as during the critical dawn and dusk time of day. The multi-coated optics of this scope are clear and bright.
KonusPro 3-9x40mm Rifle Scope Engraved SFP Blue/Red Dot 550 Ballistic Reticle Illuminated Matte Black
$162.99
KonusPro 3-9x40mm Rifle Scope Engraved SFP Blue/Red Dot 550 Ballistic Reticle Illuminated Matte Black
14 in stock
| UPC | 698156072769 |
|---|---|
| Manufacturer | Konus |
| Manufacturer Part Number | 7276 |
| Adjustable Parallax | No |
| Adjustment Size | .25 MOA @ 100 yds |
| Color | Black |
| Eye Relief | 3" |
| Length | 12.60" |
| Magnification | 3-9x |
| Model | KonusPro |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Power | 3-9 |
| Product Type | Rifle Scope |
| Reticle | BALLISTIC 550 W/ILLUMINATD DOT |
| Shipping Weight | 1.515 |
Be the first to review “KonusPro 3-9x40mm Rifle Scope Engraved SFP Blue/Red Dot 550 Ballistic Reticle Illuminated Matte Black” Cancel reply
Related products
Gun Scopes
BURRIS OPTICS SIGNATURE HD 3-15X44MM B-E3
Gun Scopes
BURRIS OPTICS FULLFIELD 3-12X42MM ILL W-MOA
Gun Scopes
BURRIS OPTICS FULLFIELD 3-12X56MM 30MM HPLEX
Burris Handgun Scope 3-12x32mm 1" SFP Ballistic Plex Black
Gun Scopes
BURRIS OPTICS SIGNATURE HD 5-25X50MM BE3 ILL
Burris Fullfield Rifle Scope 2.5-10x42mm 1" SFP Ballistic E3 Illum. Black
Burris Fullfield Rifle Scope 2-8x35mm 1" SFP Ballistic E3 Illum. Black
Burris Fullfield E1 Rifle Scope .350 Legend - 3-9x40mm 1" SFP Ballistic Plex





Reviews
There are no reviews yet.