| UPC | 845737010911 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer Part Number | 66-100574 |
| Action | DA |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 3.7" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Color | Flat Dark Earth |
| Length | 11.5 |
| Model | FN 509 |
| Number of Magazines | 2 One 12 rd. and One 15 rd. |
| Package Height | 2.6 |
| Package Width | 8.2 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1:10" RH |
| Safety | No |
| Shipping Weight | 3.15 |
| Sights | All Black Co-Witness Sights |
| Sights Type | Iron |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Units per Box | 1 |
FN 509C MRD 9MM FDE 3.7″ 15+1 FS#
$729.00
FN 509C MRD 9MM FDE 3.7″ 15+1 FS#
2 in stock
Be the first to review “FN 509C MRD 9MM FDE 3.7″ 15+1 FS#” Cancel reply
Related products
Semi Auto Handguns
SAVAGE ARMS STANCE XR MC9 9MM FDE 13+1
Semi Auto Handguns
SMITH AND WESSON SW1911 45ACP 5" SS/WD E-SERIES
Semi Auto Handguns
SMITH AND WESSON SW1911TA 45A 5" SS/WD NS E-SER
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 5″ Barrel Black and Stainless
Savage 1911 Gov't Style Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 5" Barrel Black and Stainless
Semi Auto Handguns
SMITH AND WESSON M&P22 COMPACT 22LR 10+1 3.56"
Semi Auto Handguns
SAVAGE ARMS STANCE XR MC9MS 9MM FDE 13+1
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 5″ Barrel Black and Stainless with Rail
Savage 1911 Gov't Style Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 5" Barrel Black and Stainless with Rail
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun .45 Auto 8rd Magazines (2) 5″ Barrel Stainless Steel
Savage 1911 Gov't Style Handgun .45 Auto 8rd Magazines (2) 5" Barrel Stainless Steel





Reviews
There are no reviews yet.