The FN 509 Compact represents the next evolution in personal protection with the performance of a full-sized pistol in a concealable size. With low-profile snag-free sights it’s the right addition for every day carry and the perfect fit for in-the-waist holsters. The pistol is 9mm and striker-fired with 3.7-inch barrel standard 10+1 capacity and the capability to accept all higher capacity FN 509 magazines. The improved controls aid in manipulation the new improved texturing on the two included backstraps provides better recoil management and a new flatter faced trigger enhances trigger control with a cleaner break.
FN 509 Compact Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 3.7″ Barrel FDE NMS
$529.00
FN 509 Compact Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 3.7″ Barrel FDE NMS
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
| UPC | 845737012823 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer Part Number | 66-100819 |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 3.7" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Color | Flat Dark Earth |
| Length | 11.5 |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Package Height | 2.5 |
| Package Width | 8.3 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1:10" RH |
| Safety | No |
| Shipping Weight | 3.3 |
| Sights | Low-Pro | High-Vis Front |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Units per Box | 1 |
Be the first to review “FN 509 Compact Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 3.7″ Barrel FDE NMS” Cancel reply
Related products
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun .45 Auto 8rd Magazines (2) 5″ Barrel Black and Stainless with Rail
Savage 1911 Gov't Style Handgun .45 Auto 8rd Magazines (2) 5" Barrel Black and Stainless with Rail
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun .45 Auto 8rd Magazines (2) 5″ Barrel Stainless Steel with Rail
Savage 1911 Gov't Style Handgun .45 Auto 8rd Magazines (2) 5" Barrel Stainless Steel with Rail
Semi Auto Handguns
SMITH AND WESSON SW1911TA 45A 5" SS/WD NS E-SER
Semi Auto Handguns
Mossberg MC2sc Subcompact Handgun 9mm Luger 11&14rd Magazines 3.4″ Barrel Optic Ready
Mossberg MC2sc Subcompact Handgun 9mm Luger 11&14rd Magazines 3.4" Barrel Optic Ready
Semi Auto Handguns
SAVAGE ARMS 1911 GOVT 9MM BLK/BLK RAIL
Semi Auto Handguns
SAVAGE ARMS STANCE XR MC9 NS 9MM FDE
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 5″ Barrel Black
Savage 1911 Gov't Style Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 5" Barrel Black
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 5″ Barrel Black and Stainless with Rail
Savage 1911 Gov't Style Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 5" Barrel Black and Stainless with Rail





Reviews
There are no reviews yet.