The EOTech Vudu 3-9x32mm SFP HC1 Reticle Riflescope is a compact and versatile optic designed for precision shooting. Featuring a second focal plane (SFP) HC1 reticle this scope provides accurate range estimation and holdovers at any magnification level. The advanced optical system delivers exceptional clarity and brightness while the 3-9x magnification range offers versatility for various shooting scenarios. The durable construction ensures long-lasting performance making this riflescope ideal for both tactical and recreational shooting.
Eotech Vudu Ultra Short Rifle Scope 3-9×32 34mm SFP HC1 MOA Black with Integrated Mount
$999.00
Eotech Vudu Ultra Short Rifle Scope 3-9×32 34mm SFP HC1 MOA Black with Integrated Mount
7 in stock
| UPC | 672294110309 |
|---|---|
| Manufacturer | EOTech |
| Manufacturer Part Number | VDU3-9SFHC1 |
| Adjustable Parallax | No |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Color | Black |
| Elevation Adjustment | 90 MOA |
| Eye Relief | 2.31"-3.10" |
| Length | 6.80" |
| Magnification | 3-9x |
| Model | Vudu |
| Objective Size | 32mm |
| Optic Coating | Anti-Reflection |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 4.5 |
| Power | 3-9 |
| Product Type | Rifle Scope |
| Reticle | ILLUMINATED HC1 (MOA) |
| Shipping Weight | 1.932 |
| State Restriction (Guam) | NO SALE TO GUAM |
| State Restriction (PR) | NO SALE TO PUERTO RICO |
| State Restriction (VI) | NO SALE TO VIRGIN ISLANDS |
Be the first to review “Eotech Vudu Ultra Short Rifle Scope 3-9×32 34mm SFP HC1 MOA Black with Integrated Mount” Cancel reply
Related products
Burris Scout Rifle Scope 2-7x32mm 1" SFP Ballistic Plex Reticle Matte Black
Gun Scopes
BURRIS OPTICS FULLFIELD 3-12X42MM ILL W-MOA
Gun Scopes
BURRIS OPTICS FULLFIELD 3-12X56MM 30MM HPLEX
Gun Scopes
BURRIS OPTICS SIGNATURE HD 5-25X50MM BE3 ILL
Gun Scopes
BURRIS OPTICS ELIMINATOR 6 4-20X52MM X177
Burris Fullfield Rifle Scope 2-8x35mm 1" SFP Ballistic E3 Illum. Black
Burris RT-6 Rifle Scope 1-6x-24mm Illuminated Ballistic AR Reticle Matte Black
Gun Scopes
BURRIS OPTICS SIGNATURE HD 3-15X44MM B-E3





Reviews
There are no reviews yet.