Like other Vudu scopes the 1–8X24 SFP features aircraftgrade aluminum construction and bright XC High-Density glass surgically precise turrets and intuitive push-button reticle illumination controls. The HC3 quad-level BDC reticle features a precise 0.5-MOA illuminated center dot and 2- 5- 8.5- and 12.5-MOA subtensions on the vertical axis (at 8X power). The scope’s field of view at 100 yards is 105.8 feet at 1X and 13.2 feet at 8X..
EoTech Vudu Rifle Scope 1-8×24 30mm SFP HC3 Illum. Black
$1,409.00
EoTech Vudu Rifle Scope 1-8×24 30mm SFP HC3 Illum. Black
1 in stock
| UPC | 672294110149 |
|---|---|
| Manufacturer | EOTech |
| Manufacturer Part Number | VDU1-8SFHC3 |
| Adjustable Parallax | No |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Color | Black |
| Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Eye Relief | 3.46" – 4.09" |
| Length | 10.90" |
| Magnification | 1-8x |
| Model | Vudu |
| Objective Size | 24mm |
| Optic Coating | Fully Multi-Coated |
| Package Height | 3.8 |
| Package Width | 4.7 |
| Power | 1-8 |
| Product Type | Accessory-Scopes |
| Reticle | Illuminated HC3 MOA |
| Shipping Weight | 2.19 |
| State Restriction (Guam) | NO SALE TO GUAM |
| State Restriction (PR) | NO SALE TO PUERTO RICO |
| State Restriction (VI) | NO SALE TO VIRGIN ISLANDS |
| Units per Box | 1 |
Be the first to review “EoTech Vudu Rifle Scope 1-8×24 30mm SFP HC3 Illum. Black” Cancel reply
Related products
Gun Scopes
BURRIS OPTICS XTR PS 3.3-18X50MM ILL SCR2ML
Gun Scopes
BURRIS OPTICS FULLFIELD E1 3-9X40MM MUZZLE
Gun Scopes
BURRIS OPTICS SIGNATURE HD 3-15X44MM B-E3
Burris RT-6 Rifle Scope 1-6x-24mm Illuminated Ballistic AR Reticle Matte Black
Gun Scopes
BURRIS OPTICS XTR PS 5.5-30X56MM ILL SCRMIL
Burris Fullfield E1 Rifle Scope .350 Legend - 3-9x40mm 1" SFP Ballistic Plex
Gun Scopes
BURRIS OPTICS RT6 1-6X24MM ILL BAR FF3 PEPR
Gun Scopes
BURRIS OPTICS ELIMINATOR 6 4-20X52MM X177





Reviews
There are no reviews yet.