EOTECH’s Vudu 1-10×28 offers a robust 34mm one-piece aircraft aluminum tube and single-piece eyepiece that includes a removable throw-lever for fast changes in magnification. The low profile elevation turret includes a push/pull locking system and a capped windage turret for a secure zero. The illuminated glass-etched reticle and first focal plane design allows for distance estimation at any magnification and lighting condition.
EOTech Vudu Rifle Scope 1-10×28 34mm FFP LE5 Illuminated Black
$1,835.00
EOTech Vudu Rifle Scope 1-10×28 34mm FFP LE5 Illuminated Black
2 in stock
| UPC | 672294110194 |
|---|---|
| Manufacturer | EOTech |
| Manufacturer Part Number | VDU1-10FFLE5 |
| Adjustable Parallax | No |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Color | Black |
| Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Eye Relief | 3.27" – 3.90" |
| Length | 10.63" |
| Magnification | 1-10x |
| MOA | 0.1 MRAD |
| Model | Vudu |
| Objective Size | 28mm |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 5.0 |
| Power | 1-10 |
| Product Type | Accessory-Scopes |
| Reticle | Illuminated Red LE 5 MRAD |
| Shipping Weight | 2.105 |
| State Restriction (Guam) | NO SALE TO GUAM |
| State Restriction (PR) | NO SALE TO PUERTO RICO |
| State Restriction (VI) | NO SALE TO VIRGIN ISLANDS |
| Units per Box | 1 |
Be the first to review “EOTech Vudu Rifle Scope 1-10×28 34mm FFP LE5 Illuminated Black” Cancel reply
Related products
Gun Scopes
BURRIS OPTICS FULLFIELD E1 3-9X40MM MUZZLE
Gun Scopes
BURRIS OPTICS XTR PS 5.5-30X56MM ILL SCRMIL
Burris Fullfield Rifle Scope 2-8x35mm 1" SFP Ballistic E3 Illum. Black
Gun Scopes
BURRIS OPTICS FULLFIELD E1 3-9X40MM 450BM
Gun Scopes
BURRIS OPTICS XTR PS 3.3-18X50MM ILL SCR2ML
Gun Scopes
BURRIS OPTICS FULLFIELD 3-12X56MM 30MM HPLEX
Burris Scout Rifle Scope 2-7x32mm 1" SFP Ballistic Plex Reticle Matte Black





Reviews
There are no reviews yet.