Diamondback Firearms barrels are precision-crafted for durability and accuracy, designed to meet the rigorous demands of shooters. Made from high-quality materials and engineered with attention to detail, these barrels ensure reliable performance shot after shot. Whether for rifles or pistols, Diamondback barrels are built for longevity, featuring enhanced corrosion resistance and superior heat dissipation. Ideal for both professional use and recreational shooting, they offer consistent precision and are a perfect choice for anyone looking to upgrade or build a custom firearm.
Diamondback Firearms AR-15 16″ Threaded Barrel – 5.56 NATO | 1:8″ Twist | Carbine-Length | 4150 Chrome-Moly Vanadium
$68.99
Diamondback Firearms AR-15 16″ Threaded Barrel – 5.56 NATO | 1:8″ Twist | Carbine-Length | 4150 Chrome-Moly Vanadium
2 in stock
| UPC | 815875019053 |
|---|---|
| Manufacturer | Diamondback Firearms |
| Manufacturer Part Number | DB556C16M50B8-R |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Length | 16" |
| Model | DB Barrel |
| Rate of Twist | 1:8" |
Be the first to review “Diamondback Firearms AR-15 16″ Threaded Barrel – 5.56 NATO | 1:8″ Twist | Carbine-Length | 4150 Chrome-Moly Vanadium” Cancel reply
Related products
Class 3 Parts & Accessories
$10.99
DEAD AIR ARMAMENT MUZZLE DEVICE SHIM KIT 7.62
AR Barrels
$999.00
PROOF RESEARCH BARREL PR10 CF 308WIN 20"
AR Magazines
$12.30
MAGPUL PMAG GEN M2 MOE 5.56 30RD BLK
$248.99
CMMG Barrel Sub-Assm 18.0inch HT 416SS 308 Win
Class 3 Parts & Accessories
$10.99
DEAD AIR ARMAMENT KEYMO WAVE SPRING





Reviews
There are no reviews yet.