The CASCADE XT (X-Treme) is the “precision-oriented” member of the CASCADE family. Several key features make it the perfect multiple purpose rifle for many hunters. First the heavier # 5 taper fluted barrel adds stability and improves balance while also allowing the rapid firing of multiple shots without accuracy loss due to excessive barrel heating. Next our radial muzzle brake greatly reduces recoil making the XT very comfortable to shoot both on the range and in the field even in heavier calibers. And lastly the XT’s tactical-style bolt knob provides better leverage for faster manipulation of the bolt especially from the prone position.
CVA Cascade XT Rifle 6.5 Creedmoor 4/rd 22″ Threaded Barrel Realtree Hillside Camo
$789.00
CVA Cascade XT Rifle 6.5 Creedmoor 4/rd 22″ Threaded Barrel Realtree Hillside Camo
1 in stock
| UPC | 043125039814 |
|---|---|
| Manufacturer | Connecticut Valley Arms / CVA |
| Manufacturer Part Number | CR3981 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Finish | Graphite Black Cerakote |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 + 1 |
| Color | Realtree Camo |
| Length | 44.5'' |
| Magazine Included | 1 x 4-Round |
| Model | Cascade XT |
| Number of Magazines | 1 4 rd. |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 9.4 |
| Sights | No |
| Thread Pattern | 5/8"-24 tpi |
| Units per Box | 1 |
Be the first to review “CVA Cascade XT Rifle 6.5 Creedmoor 4/rd 22″ Threaded Barrel Realtree Hillside Camo” Cancel reply
Related products
Bolt Action Rifles
Savage Arms 25 Lightweight Varminter-T Rifle 17 Hornet 4/rd 24″ Barrel Wood
$865.99
Savage Arms 25 Lightweight Varminter-T Rifle 17 Hornet 4/rd 24" Barrel Wood
Bolt Action Rifles
$510.99
SAVAGE ARMS STEVENS 334 308WIN CAMO 20"
Bolt Action Rifles
$446.99
SAVAGE ARMS AXIS 6.5CR BL/SYN 22" PKG
Bolt Action Rifles
$409.99
SAVAGE ARMS STEVENS 334 6.5CR BL/SYN 22"
Bolt Action Rifles
$527.99
SAVAGE ARMS STEVENS 334 270WIN CAMO 20"





Reviews
There are no reviews yet.