| UPC | 098289116017 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer Part Number | CR6762 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 16.1" |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 30 |
| Color | Black |
| Length | 35.6'' |
| Magazine Included | 1 x 30-Round |
| Model | CR6762 |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| Package Height | 2.9 |
| Package Width | 8.7 |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 8.8 |
| Sights | A2 Front, Magpul MBUS Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
COLT M4 CARBINE 7.62X39 16″ M4 A3
$1,199.99
COLT M4 CARBINE 7.62X39 16″ M4 A3
3 in stock
Be the first to review “COLT M4 CARBINE 7.62X39 16″ M4 A3” Cancel reply
Related products
SMITH AND WESSON M&P15-22 SPORT 22LR 10+1 COMP
Savage Arms MSR 10 Long Range Rifle .308 Win 10/rd 20" Barrel Black
AR Rifles
Colt SOCOM Reproduction Rifle 5.56mm 30rd Magazine 16.1″ Barrel Matte Black Collapsible Stock
Colt SOCOM Reproduction Rifle 5.56mm 30rd Magazine 16.1" Barrel Matte Black Collapsible Stock
SMITH AND WESSON M&P15 AXE 5.56 BLK 30+1 16"
SMITH AND WESSON M&P15 SPORT III 5.56MM 10+1
SMITH AND WESSON M&P15-22 SPORT B5 22LR BLK
AR Rifles
Fostech Stealth Raptor Rifle 5.56mm 30rd Magazine 16″ Barrel 16″ Rail Echo AR II Trigger Tungsten
Fostech Stealth Raptor Rifle 5.56mm 30rd Magazine 16" Barrel 16" Rail Echo AR II Trigger Tungsten
SMITH AND WESSON M&P15-22 PC SPORT 22LR 10+1





Reviews
There are no reviews yet.