The 5” 5.7x28mm Barrel and BCG Kit allows you to build an AR in 5.7x28mm using CMMG’s patented Radial Delayed Blowback operating system. Unlike typical direct blowback systems Radial Delayed Blowback not only reduces the weight in your BCG but it results in less felt recoil than a straight blowback system. CMMG’s 5.7x28mm Barrel and Bolt Kits are designed to be assembled into a mil-spec AR15 Upper and work with either a CMMG Mk57 lower receiver or with a standard Mk4/AR-15 lower receiver (when using CMMG 5.7 AR Conversion Magazines).
CMMG Barrel and BCG Kit 4140CM SBN Drop in Barrel 5.7 x 28mm 5″ Barrel Black
$428.99
CMMG Barrel and BCG Kit 4140CM SBN Drop in Barrel 5.7 x 28mm 5″ Barrel Black
3 in stock
| UPC | 810097502390 |
|---|---|
| Manufacturer | CMMG |
| Manufacturer Part Number | 57DBC33 |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 5.7 x 28 mm |
| Color | Black |
| Length | 5" |
| Product Type | Barrel |
| Shipping Weight | 1.485 |
Be the first to review “CMMG Barrel and BCG Kit 4140CM SBN Drop in Barrel 5.7 x 28mm 5″ Barrel Black” Cancel reply
Related products
AR Bolt Carrier Groups
CMMG 22LR AR Conversion kit - Bravo
AR Bolt Carrier Groups
CMMG 22LR AR Conversion Kit Bravo w/3 Magazines Black
AR Bolt Carrier Groups
Wilson Combat AR-15/M16 Bolt Carrier Assembly 5.56 NATO Nickel
Wilson Combat AR-15/M16 Bolt Carrier Assembly 5.56 NATO Nickel
AR Bolt Carrier Groups
Wilson Combat AR-15/M16 Bolt Carrier Assembly 5.56 NATO Black
Wilson Combat AR-15/M16 Bolt Carrier Assembly 5.56 NATO Black
AR Bolt Carrier Groups
Rise Armament RA-1010 Low-Mass Bolt Carrier Group .223/5.56 Black Nitride
Rise Armament RA-1010 Low-Mass Bolt Carrier Group .223/5.56 Black Nitride
AR Bolt Carrier Groups
CMMG Barrel and BCG Kit 4140CM SBN Drop in Barrel 5.7 x 28mm 8″ Barrel Black
CMMG Barrel and BCG Kit 4140CM SBN Drop in Barrel 5.7 x 28mm 8" Barrel Black
AR Bolt Carrier Groups
FailZero 5.56 Black Nitride Bolt Carrier Group





Reviews
There are no reviews yet.