The Mesa FFT is a great solution for backcountry hunting. Weighing in starting at 5.5 pounds the Mesa FFT is ideal on those long hikes up the mountain. It utilizes an ultralight contour stainless steel barrel with a Cerakote finish “seamless” removable radial muzzle brake and is backed by the Christensen Arms Sub-MOA Guarantee.
Christensen Arms Mesa FFT Rifle 7mm PRC 4rd 22″ Burnt Bronze Barrel Carbon Stock with Green and Tan Accents
$1,449.99
Christensen Arms Mesa FFT Rifle 7mm PRC 4rd 22″ Burnt Bronze Barrel Carbon Stock with Green and Tan Accents
4 in stock
| UPC | 840290520266 |
|---|---|
| Manufacturer | Christensen Arms |
| Manufacturer Part Number | 801-01191-00 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 7mm PRC |
| Capacity | 3 |
| Color | BRONZE |
| Length | 47.6000 |
| Model | Mesa |
| Package Height | 3.6 |
| Package Width | 9.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 8.82 |
| Sights | Drilled & Tapped |
Be the first to review “Christensen Arms Mesa FFT Rifle 7mm PRC 4rd 22″ Burnt Bronze Barrel Carbon Stock with Green and Tan Accents” Cancel reply
Related products
Bolt Action Rifles
$458.99
SAVAGE ARMS AXIS 30-06 BL/SYN 22" PKG
Bolt Action Rifles
$394.99
SAVAGE ARMS STEVENS 334 30-06 BL/SYN 20"
Bolt Action Rifles
$458.99
SAVAGE ARMS AXIS 6.5 CR BL/SYN 22" PKG LH
Bolt Action Rifles
$527.99
SAVAGE ARMS STEVENS 334 270WIN CAMO 20"
Bolt Action Rifles
$446.99
SAVAGE ARMS AXIS 400LEG BL/SYN 20" PKG





Reviews
There are no reviews yet.