The VSKA SYNTHETIC comes to us as a unique addition to our family. Constructed with the same materials as the standard VSKA; an all-new bolt carrier front trunnion and feed ramp machined from S7 tool steel and uniquely heat treated for maximum durability. S7 often referred to as a “Shock-Resisting Tool Steel” is commonly used for tools like chisels and jackhammer tips as it has maximum shock resistance and high compression strength while retaining toughness. A carburized 4140 steel bolt a chrome-moly 4150 barrel and the RAK-1 Enhanced Trigger Group are some of the standard features of this rifle; Uniquely sporting a Black Synthetic Polymer Stock and Fore-End for a lighter-weight and a modern look!
Century Arms VSKA Rifle 7.62x39mm 30rd Magazine 16.25″ Barrel Black
$758.99
Century Arms VSKA Rifle 7.62x39mm 30rd Magazine 16.25″ Barrel Black
100 in stock
| UPC | 787450512832 |
|---|---|
| Manufacturer | Century Arms |
| Manufacturer Part Number | RI3291-N |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 16.5" |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 30 + 1 |
| Color | Black |
| Length | 34.3 |
| Model | VSKA |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| Package Height | 3.8 |
| Package Width | 9.2 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Lever Action |
| Shipping Weight | 9.8 |
| Sights | Open Rifle Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Units per Box | 1 |
Be the first to review “Century Arms VSKA Rifle 7.62x39mm 30rd Magazine 16.25″ Barrel Black” Cancel reply
Related products
$3,967.99
ZASTAVA ARMS USA M91 SNIPER 7.62X54R 10+1 PKG
$1,396.99
ZASTAVA ARMS USA PAP M90 5.56 18.25" RED 30+1
$1,273.99
ZASTAVA ARMS USA ZPAP M70 7.62X39 MAPLE 30+1
$1,490.99
ZASTAVA ARMS USA PAP M90 5.56 18.25" BLK 30+1
$833.99
CENTURY ARMS VSKA 7.62X39 BLK/SYN 10+1 CA
$1,396.99
ZASTAVA ARMS USA PAP M90 5.56 18.25" WOOD 30+1
$1,718.99
ZASTAVA ARMS USA ZPAP M70 7.62X39 MAGPUL EXT
AK Rifles
$1,512.99
ZASTAVA ARMS USA ZPAP85 5.56 30+1 16" UF





Reviews
There are no reviews yet.