The B-14 Wilderness Ridge rifle features their hand-painted camouflage synthetic stock with SoftTouch finish. It also supports a fully free-floated barrel finished in Sniper Grey Cerakote. Bergara believes the word wilderness while may be rugged harsh and unforgiving describes an experience rather than a location. Bergara built the B-14 Wilderness Series to match every stride taken off the beaten trail.
Bergara B-14 Wilderness Ridge Rifle SP 6.5 Creedmoor 4/rd Magazine 18″ Barrel Sniper Grey Cerakote with Omni Muzzlebrake
$999.99
Bergara B-14 Wilderness Ridge Rifle SP 6.5 Creedmoor 4/rd Magazine 18″ Barrel Sniper Grey Cerakote with Omni Muzzlebrake
3 in stock
| UPC | 043125015405 |
|---|---|
| Manufacturer | Bergara |
| Manufacturer Part Number | B14S522SP |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Finish | Sniper Gray Cerakote |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 |
| Color | Gray |
| Length | 50 |
| Model | B-14 Wilderness Series |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 8.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:9.50" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 8.95 |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Thread Pattern | 5/8"-24 tpi |
| Units per Box | 1 |
Be the first to review “Bergara B-14 Wilderness Ridge Rifle SP 6.5 Creedmoor 4/rd Magazine 18″ Barrel Sniper Grey Cerakote with Omni Muzzlebrake” Cancel reply
Related products
Bolt Action Rifles
Savage Arms 25 Lightweight Varminter-T Rifle 17 Hornet 4/rd 24″ Barrel Wood
Savage Arms 25 Lightweight Varminter-T Rifle 17 Hornet 4/rd 24" Barrel Wood
Bolt Action Rifles
SAVAGE ARMS AXIS 6.5CR BL/SYN 22" PKG
Bolt Action Rifles
SAVAGE ARMS STEVENS 334 243WIN BL/SYN 20"
Bolt Action Rifles
SAVAGE ARMS STEVENS 334 6.5CR CAMO 22"
Bolt Action Rifles
SAVAGE ARMS STEVENS 334 30-06 BL/WD 20"
Bolt Action Rifles
Savage Axis II XP Hardwood Rifle 6.5 Creedmoor 4rd Magazine 22″ Barrel Hardwood Stock with Scope
Savage Axis II XP Hardwood Rifle 6.5 Creedmoor 4rd Magazine 22" Barrel Hardwood Stock with Scope





Reviews
There are no reviews yet.